Projects from HQrs/RO

 

Important projects assigned to the Vidyalaya by the NVS HQrs. /nvs  R.O. pune

 

Details of any important project assigned to the Vidyalaya by the NVS HQrs./R.O.

SR. No.

Details of the Project

Year in which assigned

Current Status

1

ADOLECENCE EDUCATION PROGRAMME FOR NODAL TEACHERS

01/10/2007 to 07/10/2007

SUCCESSFULLY CONDUCTED.

2

WORKSHOP ON SCINENCE/MATHS LAB DEVELOPMENT  

24/11/2008 to    27/11/2008

SUCCESSFULLY CONDUCTED.

3

I SCOUT MASTER AND GUIDE CAPTAINS BASIC & ADVANCE COURSES

27/04/2010 TO 03/05/2010

SUCCESSFULLY CONDUCTED.

4

II SCOUT MASTER AND GUIDE CAPTAINS BASIC & ADVANCE COURSES

21/07/2011 TO 27/07/2011

SUCCESSFULLY CONDUCTED.

5

CLUSTER LEVEL

KHO- KHO SELECTION

2011

SUCCESSFULLY CONDUCTED.

 

 

 

 


THE LIST OF TRAINED TEACHERS

ADOLECENCE EDUCATION PROGRAMME FOR NODAL TEACHERS-01/10/2007 to 05/10/2007

 

Sr.No.

JNV

Name of the Teachers

1

Akola

Shri,P.R. Khandarkar,TGT Hindi

2

Ms.L.R. Pardeshi , TGT Hindi.

3

Mrs. U.B.Ghongade , Staff Nurse

4

Gondia

Mr.J.D.Chaure,PGT Geography

5

Mrs.S.M.Gandhare,TGT Science

6

Ms.Amrapali Khobragade,S.Nurse

7

Nandurbar

Shri.S.A.Deore,TGT Science

8

Shri.R.H.Tandle, Art Teacher

9

Jalgaon

Shri.S.M.Kulkarni,TGT Science

10

Mrs.A.Shrivastav,Music Teacher

11

Mrs.C.D.Ardele,Staff Nurse

12

Jalna

Shri V.V. Garje TGT Marathi

13

Smt.S.S.Kulkarni,TGT Science

14

Kolhapur

Mr.G.R.Chopade,PGT Biology

15

Mrs.J.N.Awari,TGT Marathi

16

Mrs.A.A.George,Staff Nurse

17

Latur

ShriS.D.Jaunjal,TGT S.St.

18

Mrs.S.B.Moon,TGT Science

19

Mrs.H.G.Maid,Staff Nurse

20

Nagpur

Mr.M.R.Bhendawadekar,PGT Hin

21

Mrs.S.R.Desai,TGT Marathi

22

Mrs.S.R.Thaware Staff Nurse

23

Nashik

 

 

Smt.J.A.Arikam,Staff Nurse

 24

Shri S.S. Gawande TGT Mar

 25

Shri J Y Hase PGT Bio

26

Raigad

Mr.S.P.Bajare,TGT Science

27

Raigad

Ms.Saroj Ghanathe,Art Teacher

28

Raigad

Ms.K.G.Kamble,Staff nurse

 

 

29

Sindhudurga

Mr.N.R.Choudhary,TGT English

30

Mrs.Usha Chougule,Staff Nurse

31

Thane

Mr.R.L.Bodkhe,PET

32

Mrs.S.N.Tiwari,Staff Nurse

33

Mrs.V.R.Dhakate, Music Teacher

34

Parbhani

Mr.D.S.Ingale,Art Teacher

35

Mr.S.M.Sutar(S/N)

36

Mrs.S.Bhattacharya,PET

37

Banaskantha

Shri.T.Divakaran,PGT Biology

38

Shri.A.A.Sutar,Librarian

39

Smt.Usha Parmar,Staff Nurse

40

Mehsana

Mrs.Archana Mokhade,S.Nurse

41

Mr.H.S.Trivedi,Music Teacher

42

Ms.Aparna Muley,PGT Maths

43

Patan

Mr.Ravindra Prasad,TGT Hindi

44

Mrs.M.B.Gadhavi,PGT Maths

45

Panchamahal

Smt.Poonam Ranjan,Staff Nurse

46

Shri N.J.Kanziya,TGT Hindi

47

Sabarkantha

Shri G.G.Parmar,TGT Gujrati

48

Ms.Manisha Ingale TGT Science

49

Smt.P.S.Lokhande,Staff Nurse

50

 

D. H. Salvi TGT SST

51

 

R.P. Saini TGT Hindi

52

Vadodara

A P Dongre

53

Smt.J.Y.Panwar,SUPW Tr.

54

Shri R.K.Vania,Music Teacher

55

North,Goa

Shri Joseph Shibu P.A.PGT Bio

56

Mrs.A.A.Methe Patil,TGT S.St.

57

Ms.Vidya Dhond,Staff Nurse

58

Silvassa

Smt.M.M. Kulkarni Staff Nurse

59

Smt.Mamta Upadhayay,TGT Hin

60

Shri Dinesh Pandey,TGT Hindi

 

61

Dahod

Ms.S.Chandel,PGT Biology

62

Ms.C.I.Jessie,Staff Nurse

63

Shri Rakesh Alma,Librarian

64

Rajkot

Mr.P.R.Gadhavi,TGT English

65

Daman

 

Shri.H.V.Yeragi,TGT S.St.

66

Mrs.L.B.Sonawane,Staff Nurse

67

 D.R. Sharma Staff Nurse

68

 Hingoli

 

Smt.M.V. Kulkarni Music Tr.

69

 Smt G.V.Tawale Staff Nurse

70

Shri A.W.Dabhade TGT Science



I  st  SCOUT MASTER AND GUIDE CAPTAINS BASIC & ADVANCE COURSES-27/04/2010 TO 03/05/2010

S.

NO

NAME OF THE TEACHER

DESIGNATION

JNV

Course

1

PRASHANT  HARDAS

ART  TR.

YAVATMAL

BASIC SCOUT MASTER

2

RAVINDRA  CHAVAN

TGT-ENG

YAVATMAL

BASIC SCOUT MASTER

3

SUNITA  .B.DIVE

MUSIC TR.

YAVATMAL

BASIC GUIDE CAPTAIN

4

ASHA MURTHY

PET

YAVATMAL

BASIC GUIDE CAPTAIN

5

JAYANT  S  RAVALE

SUPW TR.

NAGPUR

BASIC SCOUT MASTER

6

JYOTI  .G.YADAO

MUSIC TR.

NAGPUR

BASIC GUIDE CAPTAIN

7

MANISHA  .S. THAKARE

PET

NAGPUR

BASIC GUIDE CAPTAIN

8

PRASHANT  R  KHANDALKAR

TGT HINDI

AKOLA

BASIC SCOUT MASTER

9

YOGENDRA  DEORAS

MUSIC TR.

AKOLA

BASIC SCOUT MASTER

10

LATA  .R.PARDESHI

TGT-HINDI

AKOLA

BASIC GUIDE CAPTAIN

11

PRITI  .S.LADKHEDKAR

PET(F)

AKOLA

BASIC GUIDE CAPTAIN

12

RUDRANAND  JHA

TGT-HINDI

WARDHA

ADVANCE SCOUT MASTER

13

R.P.WANKHEDE

SUPW TR.

WARDHA

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

14

RAJESH  PUND

TGT SCI

WASHIM

BASIC SCOUT MASTER

15

ANKITA  GUPTA

ART TR.

WASHIM

BASIC GUIDE CAPTAIN

16

GUNWANT  .S.KEDAR

SUPW TR.

AMRAVATI

ADVANCE SOCUT MASTER

17

ALKA RAJA

PET

AMRAVATI

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

18

SATISH  RAHATE

TGT-ENG

CHANDRAPUR

BASIC SCOUT MASTER

19

KAVITA MAJWAR

MUSIC TR.

CHANDRAPUR

BASIC GUIDE CAPTAIN

20

VIJAYA  .A.GALGATE

PET(F)

GADCHIROLI

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

21

BHARAT  M  ZADE

TGT HINDI

GONDIA

BASIC GUIDE CAPTAIN

22

MANJULA .V.MOHABEY

PET

GONDIA

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

23

ANITA BHATAMBREKAR

PET

SINDHUDURG

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

24

PRAVEEN  TALE

PET (M)

SINDHUDURG

BASIC SCOUT MASTER

25

SREEKALA C.K.

TGT-ENG

SINDHUDURG

BASIC GUIDE CAPTAIN

26

S.M  TELANG

TGT  S.ST

SINDHUDURG

BASIC SCOUT MASTER

27

A.G  PATHAN

PET (M)

RATNAGIRI

BASIC SCOUT MASTER

28

SANTOSH KUMAR  MAHAPATRA

PGT HIST.

RAIGARH

BASIC SCOUT MASTER

29

MANJUSHA  .S.KALSHETTI

TGT-ENG

RAIGARH

BASIC GUIDE CAPTAIN

30

PURVA JOSHI

PET

RAIGARH

ADVANCE GUIDE CAPATIN

31

S M ASUTKAR

TGT SCI.

KOLHAPUR

BASIC SCOUT MASTER

32

JAYSHRI  N.AWARI

TGT-MARATHI

KOLHAPUR

BASIC GUIDE CAPTAIN

33

ANANT .D.CHOUGALE

PET(M)

SANGLI

ADVANCE SCOUT MASTER

34

EKNATH  .U.TELTUMBADE

TGT-HINDI

SANGLI

ADVANCE SCOUT MASTER

35

DATTATRAY  .K.BHOSALE

TGT- HINDI

SANGLI

ADVANCE SCOUT MASTER

 

 


 

I st SCOUT MASTER AND GUIDE CAPTAINS BASIC & ADVANCE COURSES-27/04/2010 TO 03/05/2010

S.

NO

NAME OF THE TEACHER

DESIGNATION

JNV

Course

36

MONA DUDHANE

PET(F)

SANGLI

BASIC GUIDE CAPTAIN

37

K  VASANT KUMAR

TGT S.ST.

SOLAPUR

BASIC SCOUT MASTER

38

RAJENDRA  .D.ALHAI

TGT-MARATHI

SOLAPUR

ADVANCE SCOUT MASTER

39

RAJRANI DADWAL

TGT-ENG

SOLAPUR

BASIC GUIDE CAPTAIN

40

ARCHANA V.ZAMBRE

LIBRARIAN

SOLAPUR

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

41

VISHWANATH  ASHTURE

TGT HINDI

LATUR

BASIC SCOUT MASTER

42

B J DUMNE

TGT  MATHS

LATUR

BASIC SCOUT MASTER

43

RASHMI  MISHRA

TGT  MARATHI

LATUR

BASIC GUIDE CAPTAIN

44

ABASAHEB  KOLAGE

TGT SCI.

BEED

BASIC SCOUT MASTER

45

N K PANDEY

TGT HINDI

BEED

BASIC SCOUT MASTER

46

SUNITA .S.SABLE

PET

BEED

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

47

S P DESHPANDE

TGT-MARATHI

NANDED

BASIC SCOUT MASTER

48

SANDHYA  .M.RAJE

TGT-ENG

NANDED

BASIC GUIDE CAPTAIN

49

JYOTI BHAKARE

PET(F)

NANDED

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

50

SUSHMITA  BHATTACHARYA

PET(F)

PARBHANI

 

51

GONARKER  S.H.

TGT-SCI

PARBHANI

BASIC SCOUT MASTER

52

SUNIL  .M.CHOUDHARI

ART TR.

BULDHANA

ADVANCE SCOUT MASTER

53

ARCHANA  SHRIVASTAVA

MUSIC TR.

JALGAON

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

54

SHRIMANT  B  BAGAL

TGT-MARATHI

PUNE

ADVANCE SCOUT MASTER

55

ARUNA  JADHAV

PET

JALANA

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

56

M N NEVAGIRE

ART TR.

VALPOI

BASIC SCOUT MASTER

57

RAVI .P.WADWALKAR

TGT-HINDI

HINGOLI

ADVANCE SCOUT MASTER

58

S G DEKATE

TGT  MATHS

AHMEDNAGAR

BASIC SCOUT MASTER

58

CHHAGAN .K.GAVIT

TGT-MARATHI

AHMEDNAGAR

ADVANCE SCOUT MASTER

60

SUNITA  .D.WAGHMARE

TGT-HINDI

AHMEDNAGAR

BASIC GUIDE CAPTAIN

61

JAYA  M.KANDARE

PET

AHMEDNAGAR

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

62

RAMESH  BODAKHE

PET (M)

THANE

BASIC SCOUT MASTER

63

ARTI N.KULKARNI

PET

THANE

ADVANCE GUIDE CAPTAIN

64

BHOI  NIRANJAN

TGT S.ST.

DHULE

BASIC SCOUT MASTER

65

REKHA  DHULE

PET(F)

DHULE

BASIC GUIDE CAPTAIN

66

INDRARAJ  YADAV

TGT HINDI

NASHIK

BASIC SCOUT MASTER

67

SUNITA SINGH

PET

VALPOI

 

 

 


 

II nd  SCOUT MASTER AND GUIDE CAPTAINS BASIC & ADVANCE COURSES-21/07/2011 TO 27/07/2011

S.NO

NAME OF THE TEACHER

DESIGNATION

JNV

Course

1

A.G.SUTAR

TGT-MARATHI

YAVATMAL

BASIC

2

MEENA YADAV

SUPW TR.

YAVATMAL

BASIC

3

SMITA DIVE

MUSIC TR.

YAVATMAL

ADVANCE

4

P.P.HARDAS

ART.TR

YAVATMAL

ADVANCE

5

JAYANT  S  RAVALE

SUPW TR.

NAGPUR

ADVANCE

6

JYOTI  .G.YADAO

MUSIC TR.

NAGPUR

ADVANCE

7

PRASHANT  R HANDALKAR

TGT HINDI

AKOLA

ADVANCE

8

YOGENDRA  DEORAS

MUSIC TR.

AKOLA

BASIC

9

LATA  .R.PARDESHI

TGT-HINDI

AKOLA

ADVANCE

10

PRITI  .S.LADKHEDKAR

PET(F)

AKOLA

ADVANCE

11

RAJESH  PUND

TGT SCI

WASHIM

ADVANCE

12

ANKITA  GUPTA

ART TR.

WASHIM

ADVANCE

13

D.K.SAKHARE

PET

WASHIM

BASIC

14

POOJA  AKOTKAR

PET

WASHIM

ADVANCE

15

A.H.DHARNE

S.ST.

AMRAVATI

BASIC

16

K.D.DAYDAR

TGT-MARATHI

AMRAVATI

BASIC

17

SATISH  RAHATE

TGT-ENG

CHANDRAPUR

ADVANCE

18

KAVITA MAJWAR

MUSIC TR.

CHANDRAPUR

ADVANCE

19

V.N.SHENDE

SUPW TR.

GADCHIROLI

ADVANCE

20

BHARAT  M  ZADE

TGT HINDI

GONDIA

ADVANCE

21

NEETA MESHRAM

TGT-ENG

GONDIA

BASIC

22

DESHRAJ GAUR

TGT-HINDE

SINDHUDURG

BASIC

23

PRAVEEN  TALE

PET (M)

SINDHUDURG

ADVANCE

24

S.M  TELANG

TGT  S.ST

SINDHUDURG

ADVANCE

25

MANJUSHA  .S.KALSHETTI

TGT-ENG

RAIGARH

ADVANCE

26

SAROJ GHANATHE

ART Tr.

RAIGARH

ADVANCE

27

S M ASUTKAR

TGT SCI.

KOLHAPUR

ADVANCE

28

J.D.JOSHI

PET (F)

KOLHAPUR

BASIC

29

K  VASANT KUMAR

TGT S.ST.

SOLAPUR

ADVANCE

30

RAJRANI DADWAL

TGT-ENG

SOLAPUR

ADVANCE

31

VISHWANATH  ASHTURE

TGT HINDI

LATUR

ADVANCE

32

B J DUMNE

TGT  MATHS

LATUR

ADVANCE

33

RASHMI  MISHRA

TGT  MARATHI

LATUR

ADVANCE

34

ABASAHEB  KOLAGE

TGT SCI.

BEED

ADVANCE

35

N K PANDEY

TGT HINDI

BEED

ADVANCE

 


 

II nd  SCOUT MASTER AND GUIDE CAPTAINS BASIC & ADVANCE COURSES-21/07/2011 TO 27/07/2011

S.NO

NAME OF THE TEACHER

DESIGNATION

JNV

Course

36

GONARKER  S.H.

TGT-SCI

PARBHANI

BASIC

37

SHARDA AHIRE

PGT-ENG

BULDHANA

BASIC

38

R.S.MESHRAM

PET (M)

JALGAON

ADVANCE

39

KIRTI A. FULZELE

PET (F)

JALGAON

ADVANCE

40

RAHUL CHAUHAN

TGT-MATHS

S GOA

BASIC

41

ASHWINI MALWE

PET(F)

S GOA

ADVANCE

42

DEEPA FAL DESSAI

STAFF NURSE

S GOA

BASIC

43

M.AAFAQ

PGT-HIST

JALANA

BASIC

44

R.S.WAGHMODE

TGT-ENG

JALANA

BASIC

45

K.V.THORAT

TGT-S.ST

JALANA

BASIC

46

SUNITA SINGH

PET

 N.GOA

BASIC

47

BHAWANA KOTEKAR

TGT-MARATHI

 N.GOA

BASIC

48

S.M.KULKARNI

MUSIC TR.

 N.GOA

BASIC

49

SUNITA  .D.WAGHMARE

TGT-HINDI

A’NAGAR

ADVANCE

50

RAMESH BODAKHE

PET (M)

THANE

ADVANCE

51

ANUSHRI .KULKARNI

PET

THANE

BASIC

52

BHOI  NIRANJAN

TGT S.ST.

DHULE

ADVANCE

53

REKHA  DHULE

PET(F)

DHULE

ADVANCE

54

D.S.GORE

TGT-MATHS

SATARA

BASIC

55

S.H.KAMBLE

TGT- HINDI

SATARA

BASIC

56

INDRARAJ  YADAV

TGT HINDI

NASHIK

ADVANCE